Ubezpieczenie OC samochodu – od czego zależy wysokość składki?

Czy wiesz, że różnice między najdroższą a najtańszą ofertę ubezpieczenia OC mogą wynieść nawet 50%? Czy masz świadomość, że składka opłacana przez ciebie wcale nie będzie identyczna jak składka zaproponowana twojemu znajomemu – mimo że obie oferowane są przez tego samego ubezpieczyciela? Zanim więc zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia OC sprawdź, od czego zależy jego cena.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz wysokość sum gwarancyjnych są identyczne – niezależnie od wysokości składki oraz od polityki wewnętrznej ubezpieczyciela. Ustawa nie określa jednak sposobu wyliczania wysokości składki – w tym przypadku decyduje wyłącznie towarzystwo ubezpieczeniowe.

Cena OC samochodu – od czego zależy?

Koszt obowiązkowej polisy OC zależy od… indywidualnego ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się dany właściciel zarejestrowanego pojazdu. Jest to oczywiste podejście, ponieważ im bardziej ryzykowny kierowca, tym większe prawdopodobieństwo spowodowania przez niego szkody. To zaś dla ubezpieczyciela będzie oznaczać konieczność wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej.

Na ryzyko ubezpieczeniowe składa się wiele elementów. Wśród nich wymienić można między innymi:

  • wiek kierowcy
  • doświadczenie kierowcy
  • miejsce zamieszkania
  • rocznik i markę pojazdu
  • pojemność silnika
  • rodzaj silnika.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają również inne czynniki, np. stan cywilny, liczbę dzieci, aktualny i szacowany przebieg.

Kto płaci najwięcej za OC auta?

Ubezpieczyciel dokładnie analizuje ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim związany jest konkretny kierowca. Dlatego nie da się jednoznacznie wskazać tych osób, które muszą liczyć się z wysokimi składkami. Można jednak określić grupy kierowców, w przypadku których prawdopodobieństwo poniesienia dużego kosztu z tytułu ubezpieczenia auta jest wysokie.

Zalicza się do nich m.in. osoby, które:

  • zamieszkują duże miasta, np. Wrocław, Warszawę, Gdańsk
  • jeżdżą samochodami sportowych marek, np. BMW, Audi, Alfa Romeo
  • są młodymi i niedoświadczonymi kierowcami – z przedziału wiekowego 18-24 lata
  • zamierzają ubezpieczyć pojazd z silnikiem diesla.

Należy wiedzieć, że najwyższe składki płacą z reguły młodzi kierowcy, którzy nie mają doświadczenia. W ich przypadku ryzyko ubezpieczeniowe jest duże – statystyki policyjne potwierdzają, że takie osoby powodują wiele wypadków wynikających z brawury i braku niektórych umiejętności przydających się kierowcom.

Warto jednak mieć świadomość, że szacowanie wysokości składki jest procesem dość złożonym. Nie można określić kosztów polisy na podstawie tylko jednego parametru. Dlatego należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który pomoże w wyborze najkorzystniej oferty w zakresie OC.

Pamiętaj! W przypadku ubezpieczenia OC samochodu cena jest jednym z ważniejszych kryteriów wyboru. Nie ma sensu przepłacać za polisę, ponieważ ponoszony koszt nie wpływa na zakres finansowej odpowiedzialności ubezpieczyciela.