Masz w planach ubezpieczenie mieszkania w bloku? Sprawdź, co powinno zawierać

Chociaż świadomość Polaków w zakresie ubezpieczeń wzrasta z roku na rok, ubezpieczenie mieszkania nadal jest dla wielu osób zbędnym wydatkiem. W praktyce okazuje się jednak, że taka polisa pozwala zabezpieczyć się finansowo w razie nieoczekiwanych zdarzeń. Warunek jest tylko jeden – musi zawierać odpowiednie elementy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania w bloku?

Statystyki pokazują, że zaledwie co trzeci Polak decyduje się ubezpieczyć swoje mieszkanie w bloku. Tymczasem na taki lokal czyha wiele zagrożeń – począwszy od włamania z kradzieżą mienia, poprzez zalanie pomieszczeń przez sąsiada, a skończywszy na pożarze. To wszystko może narazić właściciela nieruchomości na poważne straty finansowe. Z pomocą przychodzi ubezpieczenia mieszkania, które – chociaż nie jest w stanie uchronić przed zdarzeniami losowymi – pomoże zabezpieczyć się finansowo przed wydatkami.

Ubezpieczenie mieszkania w zakresie podstawowym

Jeśli polisę mieszkaniową uważasz za niepotrzebny wydatek, możesz rozważyć wykupienie ubezpieczenia w zakresie podstawowym. Taka opcja obejmuje zaledwie kilka zdarzeń losowych – w zależności od oferty konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Ubezpieczenie mieszkania w zakresie podstawowym zwykle obejmuje ochronę:

 • ścian
 • stałych elementów
 • w razie ich zniszczenia.

Oznacza to, że – w razie ich uszkodzenia – ubezpieczyciel wypłaci należne świadczenie, zgodnie z obowiązującą sumą ubezpieczenia. Pozyskane środki pozwolą na pokrycie kosztów remontu czy wymianę uszkodzonych elementów.

Ubezpieczenie mieszkania w zakresie rozszerzonym

Jeżeli masz pełną świadomość korzyści, jakie przynosi ubezpieczenie mieszkania, zdecyduj się na zakres rozszerzony. Tak polisa, poza tym że będzie uwzględniała ściany i wyposażenie stałe, obejmie ochroną także wiele innych elementów. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • meble
 • dywany
 • książki
 • zabawki
 • biżuterię
 • dekoracje.

W ramach takiego ubezpieczenia możesz liczyć na wypłatę rekompensaty wówczas, gdy dojdzie np. do zalania mieszkania, włamania z kradzieżą czy pożaru.

Niektóre towarzystwa idą o krok dalej, pozwalając na wykupienie dodatkowych rozszerzeń do ubezpieczenia mieszkania. W ten sposób można zapewnić sobie np.:

 • ochronę w razie przepięć, które powodują uszkodzenie sprzętu domowego lub wywołują pożary
 • dostęp do pakietu home assistance, który zapewnia dostęp do pomocy fachowców w razie awarii
 • ochronę na wypadek stłuczenia przedmiotów, dzięki której będzie można liczyć na rekompensatę w razie uszkodzenia szklanych drzwi, stołów oraz innych elementów wyposażenia.

Warto także wziąć pod uwagę ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, w ramach którego można uchronić się przed finansowymi skutkami zdarzeń prowadzących do nieumyślnych szkód wyrządzonych osobom trzecim. Mowa m.in. o zalaniu mieszkania.

Kupujesz ubezpieczenie mieszkania? Nie kieruj się wyłącznie ceną

Jeżeli chcesz wykupić ubezpieczenie mieszkania, nie możesz kierować się przede wszystkim ceną. Musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na: zakres ochrony ubezpieczeniowej, wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz sumę ubezpieczenia. Dopiero potem możesz porównać oferty pod kątem finansowym.